zakłady pogrzebowe warszawa zakłady pogrzebowe bródno
kremacja bródno pogrzeby warszawa bródno

Pogrzeby świeckie – Warszawa – ceremonia bez księdza

Bez względu na wyznanie osoby zmarłej, za pogrzeb odpowiedzialni są żyjący członkowie rodziny. Warto zastanowić się nad tym, jakiego pogrzebu mógłby oczekiwać zmarły. Możliwe, że zostawił swoją ostatnią wolę odnośnie tej ceremonii, w której nie życzyłby sobie pogrzebu katolickiego. W takiej sytuacji warto zdecydować się na pogrzeb świecki, bez udziału księdza.

Pogrzeby świeckie – kto prowadzi ceremonię?

ekshumacja zwłok Warszawa

Nasz całodobowy zakład pogrzebowy oferuje możliwość zorganizowania uroczystości pogrzebowych świeckich – bez księdza. Pogrzeb świecki nie przewiduje jego udziału, dlatego jego rolę przejmuje tak zwany mistrz ceremonii pogrzebowej. Świecki mistrz ceremonii pogrzebowej prowadzi pogrzeb zmarłego, który był agnostykiem, ateistą bądź osobą niepraktykującą.

Mistrz ceremonii świeckiej nie zawsze musi jednak prowadzić ceremonię pogrzebową. Profesjonalnych mistrzów ceremonii jest mało. W naszym zakładzie mamy odpowiednio przeszkolonych pracowników, którzy mogą poprowadzić ceremonię.

Mistrz ceremonii pogrzebowej dba o prawidłowy przebieg uroczystości pogrzebowych z zachowaniem odpowiedniego scenariusza. W naszym kraju jest bardzo wąskie grono mistrzów ceremonii – wynika to z faktu, że pogrzeby świeckie zdarzają się rzadko. Jednakże obserwujemy tendencję do rosnącej liczby tego rodzaju uroczystości.

Pogrzeb świecki – Bródno, Praga, Targówek

Pogrzeb świecki odbywa się w dwóch formach:

  • z trumną
  • po skremowaniu ciała zmarłego - z urną

Pogrzeby świeckie – przebieg ceremonii

Pogrzeby świeckie oraz ich scenariusze są uzależniony od oczekiwań rodziny zmarłej osoby. Ceremonia jest z reguły podzielona na dwie części – pożegnanie osoby zmarłej w domu pogrzebowym lub kaplicy oraz odprowadzenie zmarłego do grobu. Świecki mistrz ceremonii pogrzebowej wygłasza mowę pożegnalną, przygotowaną wcześniej razem z najbliższymi osoby zmarłej.

Przebieg zazwyczaj wygląda podobnie:

  • uroczystość rozpoczyna się akcentem muzycznym odtwarzanym z urządzenia lub wykonanym przez muzyka. Sama muzyka nie musi być w charakterze sakralnym. Rodzina zmarłego może wybrać dowolny utwór, może to być nawet ulubiona piosenka zmarłego.
  • po akcencie muzycznym pojawia się mistrz ceremonii, który wita zgromadzonych na uroczystości oraz wygłasza mowę pożegnalną w imieniu zgromadzonej rodzinnym lub robi to sama rodzina,
  • ostatnim etapem ceremonii jest odprowadzenie zmarłego w kondukcie żałobnym do miejsca jego pochowania,
  • po odprowadzeniu zmarłego, mistrz ceremonii dziękuje zgromadzonym na uroczystości i jeżeli rodzina zmarłego to przewiduje, zaprasza na stypę.

Przedsiębiorstwo pogrzebowe Michał Jankowski – Bródno, Praga, Targówek oferuje pogrzeby świeckie dopasowane do indywidualnych wymagań rodziny zmarłego. W obszarze naszych usług znajduje się także transport zwłok – jeżeli wymaga tego sytuacja.

 
zakład pogrzebowy warszawa bródno
O firmie zakład pobrzebowy bródno zakład pogrzebowy warszawa
Oferta tani zakład pobrzebowy warszawa zakład pogrzebowy oferta warszawa bródno
Kaplica
Kaplica
Kaplica