Chociaż to na tradycyjny pochówek decyduje się większość osób, kremacja wybierana jest coraz częściej. Niezależnie od powodów takiego wyboru, warto dowiedzieć się, jak przebiega proces spopielenia zwłok.
Kremacja w Polsce jest dozwolona przez prawo, chociaż nie jest zalecana przez kościół katolicki. Ważne jest jednak to, aby po spaleniu zwłok prochy zmarłego pogrzebać na cmentarzu – w ziemi lub w kolumbarium. Kościół zaleca ponadto, by ceremonię ostatniego pożegnania przeprowadzić przed spaleniem ciała.
Przygotowanie ciała do kremacji
Przed przeprowadzeniem kremacji, ciało musi zostać odpowiednio przygotowane. W tym przypadku proces ten jest właściwie identyczny jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Rodzina może jednak zadecydować czy zmarły będzie ubrany w klasyczną odzież czy zostanie ona zastąpiona przez specjalny całun.
Proces spalenia zwłok
Ciało zmarłego umieszczane jest w trumnie kremacyjnej z drewna ekologicznego, wikliny lub tektury. W przeciwieństwie do trumny wybieranej do standardowego pochówku, pozbawiona jest ona wszelkich zdobień i warstw lakieru. Warto przy tym podkreślić, że zabronione jest umieszczanie w trumnie jakichkolwiek przedmiotów – z uwagi na duże ryzyko wybuchu lub wydzielania toksycznych substancji.
Trumnę ze zwłokami transportuje się do spalarni, a następnie umieszcza w piecu kremacyjnym. Ogień nie ma styczności z ciałem – do jego spopielenia dochodzi pod wpływem działania bardzo gorącego powietrza (ok. 1000-1200oC). Cały proces trwa 2-3 godziny. Po zakończeniu kremacji prochy umieszczane są w urnie.
Po akcie kremacji (zwykle następnego dnia) odbywa się druga część ceremonii pogrzebowej. Następuje poświęcenie prochów oraz pochowanie ich na cmentarzu w ziemi lub w kolumbarium – w zależności od preferencji rodziny.
Kremacja a formalności
Aby zakład pogrzebowy przystąpił do procesu kremacji, rodzina zmarłego musi dopełnić kilku formalności. Bliscy zobowiązani są do dostarczenia:
- odpisu aktu zgonu
- pisemnej zgody zmarłego lub jego najbliższej rodziny na spopielenie ciała.
Dopiero gdy zakład otrzyma wyżej wymienione dokumenty, przystępuje do organizacji ceremonii pogrzebowej uwzględniającej proces kremacji.
|