zakłady pogrzebowe warszawa zakłady pogrzebowe bródno
kremacja bródno pogrzeby warszawa bródno

Chociaż to na tradycyjny pochówek decyduje się większość osób, kremacja wybierana jest coraz częściej. Niezależnie od powodów takiego wyboru, warto dowiedzieć się, jak przebiega proces spopielenia zwłok.

Kremacja w Polsce jest dozwolona przez prawo, chociaż nie jest zalecana przez kościół katolicki. Ważne jest jednak to, aby po spaleniu zwłok prochy zmarłego pogrzebać na cmentarzu – w ziemi lub w kolumbarium. Kościół zaleca ponadto, by ceremonię ostatniego pożegnania przeprowadzić przed spaleniem ciała.

Przygotowanie ciała do kremacji

Przed przeprowadzeniem kremacji, ciało musi zostać odpowiednio przygotowane. W tym przypadku proces ten jest właściwie identyczny jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Rodzina może jednak zadecydować czy zmarły będzie ubrany w klasyczną odzież czy zostanie ona zastąpiona przez specjalny całun.

Proces spalenia zwłok

Ciało zmarłego umieszczane jest w trumnie kremacyjnej z drewna ekologicznego, wikliny lub tektury. W przeciwieństwie do trumny wybieranej do standardowego pochówku, pozbawiona jest ona wszelkich zdobień i warstw lakieru. Warto przy tym podkreślić, że zabronione jest umieszczanie w trumnie jakichkolwiek przedmiotów – z uwagi na duże ryzyko wybuchu lub wydzielania toksycznych substancji.

Trumnę ze zwłokami transportuje się do spalarni, a następnie umieszcza w piecu kremacyjnym. Ogień nie ma styczności z ciałem – do jego spopielenia dochodzi pod wpływem działania bardzo gorącego powietrza (ok. 1000-1200oC). Cały proces trwa 2-3 godziny. Po zakończeniu kremacji prochy umieszczane są w urnie.

Po akcie kremacji (zwykle następnego dnia) odbywa się druga część ceremonii pogrzebowej. Następuje poświęcenie prochów oraz pochowanie ich na cmentarzu w ziemi lub w kolumbarium – w zależności od preferencji rodziny.

Kremacja a formalności

Aby zakład pogrzebowy przystąpił do procesu kremacji, rodzina zmarłego musi dopełnić kilku formalności. Bliscy zobowiązani są do dostarczenia:

  • odpisu aktu zgonu
  • pisemnej zgody zmarłego lub jego najbliższej rodziny na spopielenie ciała.

Dopiero gdy zakład otrzyma wyżej wymienione dokumenty, przystępuje do organizacji ceremonii pogrzebowej uwzględniającej proces kremacji.

 
zakład pogrzebowy warszawa bródno
O firmie zakład pobrzebowy bródno zakład pogrzebowy warszawa
Oferta tani zakład pobrzebowy warszawa zakład pogrzebowy oferta warszawa bródno
Kaplica
Kaplica
Kaplica